top of page

Bownik

Bownik jest uznawany za jednego z najciekawszych polskich artystów współczesnych. Jego prace, pełne głębokiej symboliki, często eksplorują tematykę straty i ciekawości ludzkiej, która prowadzi do destrukcji tego, co kochane. 

W swojej twórczości Bownik często odwraca znane nam rzeczy, aby odkryć to, co utracone. Jego projekt "Rewers", w którym fotografował odwrócone na nice tradycyjne stroje w muzeach etnograficznych, bada niewidzialną stronę ludzkiego świata materialnego. W serii "Disassembly" z 2012 roku artysta dekonstruował kwiaty, by nadać im nową formę, biorąc na warsztat ideę nieposkromionej ciekawości człowieka.

IMG_9913.jpg

Bownik studiował fotografię i filozofię,  często pracuje, wychodząc od pojęć. Jego prace, choć często abstrakcyjne, mają silne podstawy w realistycznych obserwacjach. Artysta używa wielkoformatowego analogowego aparatu, co pozwala mu na precyzyjne odwzorowanie każdego szczegółu, nawet w abstrakcyjnych kompozycjach.

04.jpg

Praca pochodzi z serii 'Disassembly', wydanej jako książka w 2013 roku. Do procesu dekonstrukcji Bownik wykorzystuje kleje, taśmy, linki, odmierza dokładnie odległości między liśćmi, zapisuje je na nich ołówkiem i fotografuje. Powstałe zdjęcia, nawiązujące do tradycji przedstawiania martwej natury, perfekcyjnie imitują i przywołują to, co zostało poddane destrukcji, hipnotyzując zdeformowanym wdziękiem i jednocześnie wywołując niewygodne poczucie uczestnictwa w eksperymencie.

01_BOWNIK_3D_PERSPEKTYWA_SQUARE.png
002.png
bottom of page