top of page

Kolor ma moc.

Wiedział o tym Mark Rothko, który to właśnie kolory uczynił bohaterami swoich niefiguratywnych obrazów. Przypisywał kolorom moc wzmacniania określonych stanów emocjonalnych u oglądających. Czego możemy się od niego nauczyć?


Kolor ma znaczenie i pomaga nam wprawić się w konkretny nastrój lub kontemplować zakamarki własnej duszy. Doskonale wiedział o tym ceniony malarz Mark Rothko.


MARK ROTHKO


Odrzucenie figuratywności nie oznaczało dla niego jednoczesnej rezygnacji z głębi doświadczenia płynącego z obcowania z obrazem. Kolory poprzez swoją wibrację, ton, a także zestawienie podobnych lub kontrastujących ze sobą barw wywołują emocje, mogą również stanowić pokrzepienie wobec stanów, w których już się znajdujemy.


Brak narzuconej odgórnie narracji skłania nas do ciągłego interpretowania dzieł po swojemu. I choć Rotkho — zagorzały przeciwnik pop-artu i komercyjnego wymiaru sztuki całkowicie odrzucał odarcie jej z sacrum, my widzimy potencjał malarstwa abstrakcyjnego i operowania kolorem, które stają się narzędziami służącymi do intencjonalnego wytwarzania nastroju panującego w danej przestrzeni. Takie podejście do sztuki pozwala na wykreowanie pozytywnego doświadczenia w gabinecie, sypialni lub jadalni


ŁUKASZ STOKOWSKIOdkryj


Sprawdź naszą ofertę w internetowym sklepie.

Być może przemówi do ciebie malarstwo abstrakcyjne Łukasza Stokowskiego lub nowoczesne eksperymenty z techniką batiku autorstwa Chang Bui.CHANG BUI


bottom of page